Dobre Praktyki

Liternictwo i grafika

Na szyld składają się zwykle tekst i elementy graficzne. Od właściwego wyboru kroju pisma, skomponowania go w obrębie nośnika i dopełnienia obrazami zależy bardzo wiele: czytelność szyldu, jego rozpoznawalność, a nawet budowanie marki miejsca. Warto to robić świadomie.

Aby uniknąć wizualnego bałaganu, należy ograniczyć się do 2-3 krojów, które najlepiej „opowiedzą” o prowadzonej działalności. Jest w czym wybierać. Istnieją kroje bardziej formalne i bardziej swobodne. Są kroje odwołujące się do dawnego lokalnego liternictwa i takie, które jednoznacznie kojarzą się z nowoczesnością. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy krój dobrze wyglądający na komputerze sprawdzi się w dużej skali.

Tekst nie powinien wypełniać każdej wolnej przestrzeni nośnika. Im bardziej ściśnięty, tym trudniej odczytać go z daleka. Ważne jest zachowanie właściwych odstępów i marginesów.

Zamiast zdjęć i tzw. clipartowych obrazków na szyldzie może znaleźć się np. logo firmy lub symbol branży, w jakiej działa (precel jako znak rozpoznawczy piekarni; but jako tradycyjne oznaczenie szewca). Szyld powinien być czystą kompozycją graficzną, a nie ilustrowaną gazetką reklamową.

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI