Typowe rodzaje szyldów

Semafor

Semafor to specyficzny rodzaj nośnika, którego cechą charakterystyczną nie jest technika wykonania czy oświetlenie, ale sposób mocowania. O semaforze mówimy, gdy szyld umieszczony jest prostopadle do elewacji.

Semafory przybierają różnorodne formy i kształty: są kasetony mocowane bezpośrednio do ściany i tabliczki wiszące na wysięgniku; są bogato zdobione szyldy z kutego żelaza i delikatne neony; są nośniki, które ograniczają przekaz do loga lub znaku i takie, gdzie stawia się tylko na treść. Niezależnie od materiałów i technologii zawsze w pierwszej kolejności należy skonfrontować szyld z zasadami przygotowanymi dla semaforów.

Szyld semaforowy umieszcza się w pasie szyldowym, a jeśli nie jest to możliwe – na elewacji między witrynami lub nad wejściem. Przy jego mocowaniu do ściany trzeba wziąć pod uwagę kompozycję architektoniczną elewacji – szyld nie może zaburzać już istniejących podziałów. Dobrą praktyką jest nieumieszczanie jednego nośnika tego typu nad drugim.

Przewagą semafora jest możliwość poinformowania przechodnia z daleka o obecności danego lokalu. Żeby było to możliwe, szyld musi być czytelny – a zatem posiadać tylko podstawowe, identyfikujące informacje i jednolite tło.

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI