Typowe rodzaje szyldów

Szyldy ażurowe

Szyldy ażurowe to różnego rodzaju litery lub znaki przestrzenne, które przytwierdzone są bezpośrednio do elewacji (w pasie szyldowym), a między nimi występują prześwity i przerwy. Tłem dla nich jest architektura budynku – nośnik ażurowy nie ma dodatkowego podkładu.

Szyldy tego rodzaju mogą przybierać zwartą formę lub składać się z wielu pojedynczych elementów. Wykonywane są najczęściej ze styroduru, tworzyw sztucznych lub metalu. Niektóre z nich dają się podświetlić od wewnątrz.

Bardzo charakterystycznym i atrakcyjnym rodzajem nośnika ażurowego jest neon (gięte szklane rurki wypełnione mieszaniną gazów). Łączy w sobie wyrazistość przekazu i subtelność formy. Do neonów wraca się dziś bardzo często – budują klimat miasta i podobają się mieszkańcom.

Lekkie, dopasowane ażurowe litery i loga są preferowanym miejskim nośnikiem. Przy zachowaniu zasad projektowania dobrych szyldów, nadają się do zastosowania prawie wszędzie i są mniej inwazyjne niż tablica czy kaseton. Stanowią właściwy kompromis między potrzebą promocji lokalu a poszanowaniem architektonicznego kontekstu. Dają też spore pole do wyrażenia indywidualnego charakteru prowadzonej działalności, np. poprzez wybór niestandardowego kroju napisu.

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI