Typowe rodzaje szyldów

Kaseton

Kaseton jest nośnikiem o oświetleniu wewnętrznym – tym wyróżnia się od szyldu tablicowego. Kształtem najczęściej przypomina prostokątne pudełko, którego lico w całości lub częściowo pokryto materiałem przepuszczającym światło (np. pleksi, płótno backlit).

Konieczność użycia konkretnej technologii sprawia, że kaseton nie daje tak wielu twórczych możliwości jak tablica. Ponadto mocniej ingeruje w elewację i wyraźniej się od niej odcina. Jest jednak popularny, bo w łatwy sposób zapewnia widoczność w dzień i w nocy.

Szyld kasetonowy montuje się równolegle do ściany budynku, w pasie szyldowym, lub jako semafor. Wybór kasetonu powinien być przemyślany – jego rozmiary, forma i kolorystyka bezwzględnie muszą dopasować się do architektury budynku. Najlepszy efekt uzyskują te kasetony, w których świecą jedynie wycięte litery lub znaki. Jasny, prosty napis lub logo skontrastowane z ciemnym tłem takich nośników to uniwersalny przepis na czytelny szyld.

Kasetony najlepiej komponują się z nowoczesną zabudową. Niewskazane są na zabytkach lub obiektach o bogatym architektonicznym detalu.

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI