Typowe rodzaje szyldów

Tablica

Pas szyldowy

Tablicowy szyld piekarni. Dzięki użyciu tylko 2 kolorów, prostych form geometrycznych i małej ilości tekstu, uzyskano czytelny przekaz i wyróżniający się styl. Źródło: WunderFabrik Design Studio

Szyld tablicowy to szyld o płaskiej powierzchni, umocowany równolegle do elewacji budynku. Od banera różni się większą sztywnością, od kasetonu – cieńszą konstrukcją, przeważnie pozwalającą tylko na oświetlenie zewnętrzne nośnika.

Mimo iż tablica najczęściej kojarzy się z zadrukowanym prostokątem nad witryną lokalu, materiały i technologie użyte przy wykonywaniu takich szyldów mogą być bardzo różnorodne. Spotykamy tablice ściśle przylegające do elewacji i na dystansie; z blachy, pleksi, drewna, sklejki czy ceramiki; wyklejone i malowane ręcznie; z grafiką wycinaną ploterem (jak w szablonie) lub z przytwierdzonymi ażurowymi literami i znakami. Także kształt tablic nie zawsze musi ograniczać się do czworoboku. Ważne by wychodząc poza schemat, nie dać się całkowicie ponieść nieskrępowanej fantazji.

Wybór szyldu tablicowego ma sens tylko wówczas, gdy da się go dobrze wkomponować w elewację parteru (np. istnieje pas szyldowy, nośnik nie zasłaniałby detalu fasady, nie „gryzłby się” z architekturą budynku). Przy projektowaniu tablicy duże znaczenie ma „szlachetna prostota”: ograniczenie treści do najważniejszych informacji o działalności, jednolite tło, unikanie jaskrawej kolorystyki, zadbanie o czytelność przekazu i dobre materiały. Co ważne, minimalizm nie przekreśla oryginalności. Wyróżnić można się wyborem niebanalnej techniki, która dodatkowo podkreśli charakter prowadzonego biznesu. Warto stawiać na ręczne wykonanie szyldu, np. malowanie na drewnie.

Ręcznie malowana tablica zawsze będzie wyróżniać się na tle zadrukowanych powierzchni. Fot. JF Cieślak

Tablica o ornamentacyjnym kształcie, wykorzystuje naturalny urok drewna. Fot. JF Cieślak

Szyld tablicowy wykonany z blachy, wg. odręcznego projektu. Fot. JF Cieślak

Nietypowy szyld tablicowy złożony z wielu elementów. Fot. JF Cieślak

opracowanie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska oraz Miastodwa
SPIS TREŚCI